Новини

«Лямбліоз у дітей»

Версія для друку
ЛЯМБЛІОЗ У ДІТЕЙ
(пам'ятка для батьків)
 
Лямбліоз – паразитарне захворювання, що викликається найпростішими (лямбліями) і характеризується розладами функції травної системи.
Лямблії – єдиний вид найпростіших, які живуть і розмножуються в просвіті тонкої кишки людини та можуть довго існувати в організмі. Цисти лямблій стійкі до дії дезінфікуючих речовин, тому використовувані для очищення води концентрації хлору не чинять на них згубної дії. Також не ефективні і побутові фільтри, так як пори, через які йде фільтрація води, перевищують розміри цист.
Джерелом зараження є тільки людина, заражена лямбліями. Цисти лямблій виділяються з випорожненнями і можуть тривалий час зберігатися у зовнішньому середовищі.
Шляхи поширення збудника:
   Водний – може викликати спалахи лямбліозу при попаданні води в ротову порожнину при купанні або вживанні води з водопровідного крана, відкритих водойм.
   Контактно-побутовий – найбільше значення має в дитячих установах через іграшки, килими, туалети, підлоги. Найбільш інтенсивний підйом захворюваності відзначається протягом перших 3-6 місяців від початку відвідування дитячого закладу.
   Харчовий – найбільш рідкісний шлях передачі. Зараження відбувається при вживанні сирих продуктів, особливо немитих плодів, так як грунт є додатковим фактором передачі лямбліозу, особливо в сільській місцевості. Діти до 9 років хворіють лямбліозом в 2-3 рази частіше.
Висока сприйнятливість до лямблій у дітей зумовлена особливостями функції травлення в цьому віці, недостатнім ступенем імунітету, відсутністю у дітей навичок громадської та особистої гігієни, переважанням в раціоні харчування вуглеводів, широким вживанням імпортної продукції з високим вмістом консервантів, барвників, смакових добавок, що надають шкідливу дію на слизову оболонку кишечника.
Лямбліоз може проявлятися нудотою, здуттям і бурчанням в животі, частим стільцем  блідого кольору з домішкою слизу. При прийомі їжі часто виникає печія, болі в животі навколо пупка. Втрата маси тіла при лямбліозі у дітей швидко відновлюється після лікування.
Однак, найбільш поширений безсимптомний перебіг лямбліозу, коли збудник захворювання виявляється при лабораторному дослідженні калу або дуоденальному зондуванні.
Для того, щоб лямбліоз не перейшов у  затяжний перебіг з розладом функцій шлунково-кишкового тракту і виснаженням організму дуже важливо виконувати всі лікувальні призначення лікаря.
     
 
        Регулярне щорічне обстеження дітей і своєчасне лікування при виявленні лямблій - важлива міра профілактики поширення лямбліозу в дитячих колективах і в сім'ї. Виявлення захворювання у одного з членів родини стає приводом обстеження та санації всіх родичів.
Крім того, велике значення мають соціально-гігієнічні заходи:
а) правильне збалансоване харчування з достатнім вживанням білкових продуктів (м'яса, риби, яєць, кисломолочних продукті)
б) відмова від харчової продукції з високим вмістом смакових добавок, консервантів, барвників;
в) використання для пиття кип'яченої води;
 г) дотримання заходів особистої гігієни: застосування індивідуального посуду і туалетних речей в сім'ї; одноразових рушників та посуду в місцях громадського користування, при виїзді на заміський відпочинок, на дачних ділянках; ополіскування посуду, овочів і фруктів кип'яченою водою після миття; відвикання від звички гризти нігті, брати в рот предмети;
д) заборону на купання у водоймах із застійною, непроточною водою; проведення додаткового знезараження води в басейнах;
Якщо дитина інфікована лямбліями, вона частіше хворіє пневмоніями, бронхітами, отити, ангіни, стоматитами та ін. інфекційними та неінфекційними захворюваннями.
Батькам слід пам'ятати, що в першу чергу лямбліоз виникає у дітей з хронічними захворюваннями органів травлення, харчовими та лікарськими алергіями, хронічними вогнищами інфекції носоглотки, що страждають алергічним дерматитом, ринітом, частими гострими респіраторними вірусними інфекціями, анеміями.
Лікування основного захворювання у них також є профілактичним заходом, спрямованої на боротьбу з лямбліозом.
 
 
 

Лікар епідеміолог відділення організації

 

епідеміологічних досліджень Надвірнянського МРВ

ДУ «Івано-Франківський ОЛЦ МОЗ України»       Іванна Болотова       

  RSS

2008-2010 © Виконавчий комітет Яремчанської міської ради
78500, Україна, м.Яремче, вул.Свободи, 266
Гаряча лінія